Το κυκλακι
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Το κυκλακι

Για να μιλαμε αυστηρα μεταξυ μας και στα γρηγορα.


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ζητήματα για ανάπτυξη

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Ζητήματα για ανάπτυξη Empty Ζητήματα για ανάπτυξη Παρ Οκτ 25, 2013 9:12 am

gorgonofon



Οι Γοητείες των :
1 Του πολέμου /Δύναμη
2 Του Φασισμού /οντολογική εξουσία.
3 Των ομάδων /Το αλληλοεπιβεβαιούμενο δέον

Προσθέστε ή ξεκινείστε

Με ενδιαφέρουν οι θεμελιακές εσωτερικές αξίες του ανθρώπου που ενώ παρουσιάζουν το διαρκές τους αίτημα πληρούννται με έτερα και στρεβλώνονται, και φυσικά υποκλέπτονται στη συνέχεια απτους πολιτικούς μάνατζερς.

2Ζητήματα για ανάπτυξη Empty Απ: Ζητήματα για ανάπτυξη Παρ Οκτ 25, 2013 9:46 am

dimos

dimos

Επι της διαδικασιας:

ΕΙναι σαφως καλυτερο να πιανουμε ενα θεμα και να το αναπτυσσουμε. Αλλιως θα δημιουργουμε σειρες απο "τρυπες" που θα πρεπει να γεμισουν. 

Επι της ουσιας:

Νομιζω οτι αυτα τα τρια θεματα που προτεινες σαφως σχετιζονται μεταξυ τους. Οι ομαδες παραγονται ως συνενωσεις μπροστα σ ενα κοινο εχθρο, με τον οποιο θα γινει πολεμος, Μια υψηλη μορφη υποκλοπης - ή προεκτασης οπως λεω εγω - οπως λες αυτης της φυσικης διαδικασιας συμπηξης ομαδων ειναι ο φασισμος Smile

Κατοπιν αυτων σκεπτομαι μηπως θαθελες αντι για τρια θεματα να συζητησουμε ενα θεμα (καποιο απ τα τρια, μια συνθεση τους, κατι αλλο) που θα τα συμπεριλαμβανει Smile

3Ζητήματα για ανάπτυξη Empty Απ: Ζητήματα για ανάπτυξη Παρ Οκτ 25, 2013 10:11 am

gorgonofon



Διαδικασία. Εννόησα το φόρουμ σαν τόπο που χιλιάδες μπαινοβγαίνουν, άρα πολλά θέματα αναπτύσσονται ταυτόχρονα από όποιον συνεισφέρει. Και ακόμα για να δώσω και την αίσθηση σε όποιον νέο φίλο ότι εδώ υπάρχουν τόποι σπαρμένοι κι άσπαρτοι, πολλοί, ώστε να ασχοληθεί, μου φάνηκε ότι τσι δυνάμωνε το σάιτ και δεν αδυνάτιζε.

Στα 3 θέμ, νομίζω ότι υπήρχαν και υπάρχουν ομάδες χωρίς πόλεμο, πόλεμοι αρχαιόθεν χωρίς φασισμό ή ναζισμό, κι ότι αυτά έχουν αυτονομία. Και βέβαια μπορούν να σχετισθούν αν και όχι να συνενωθούν υποχρεωτικά. Υπάρχουν συγγενείς δυνάμεις και πόροι. Και καταλύτες υπό όρους.
Αν λύνονται όλα αυτά με μια μονοκοντυλιά χωρίς πρώτα να τα δουμε μετά χαράς
να σκίσω όλα μου τα τεφτέρια.
(Γιατί είναι όμορφο ένα πολεμικό μηχάνημα; Θα ασχοληθεί κανείς, ή το θεωρούν γελοίο; Εμένα πχ με απασχολεί πολύ –αλλά δεν έχω ακούσει να το συζητάει κανείς έτσι...)

4Ζητήματα για ανάπτυξη Empty Απ: Ζητήματα για ανάπτυξη Παρ Οκτ 25, 2013 10:28 am

dimos

dimos

Στο διαδικαστικο:

Δεν εχω την παραμικρη αντιρρηση στα πολλα θεματα που αναπτυσσονται ταυτοχρονα, ισα ισα, και συμφωνω απολυτως μαζι σου Smile Αλλου ειναι η ενσταση μου Smile Ειναι στο να κανω νηματα τις λιστες θεματων Smile

Εννοω το εξης : φαντασου σ αυτο το νημα που εφτιαξες, να γραψω εγω αλλα 5 θεματα, ο said αλλα 7 κι ο νεοεισελθεις cosm αλλα 10, να ανταπαντησεις εσυ με 15 κλπ Smile Αυτο δεν λεει εξαλλου ο τιτλος του νηματος; Smile Αλλα αυτο ειναι ατελεσφορο Smile

Επιπλεον, στην συγκεκριμενη περιπτωση παρατηρησα -επι της ουσιας τωρα - οτι τα τρια αυτα θεματα εχουν ενα κοινο ιστο. Φυσικα εχουν και διαφορετικες προεκτασεις το καθενα και συνδεσεις με αλλα θεματα, οπως τις πολεμικες μηχανες, το οποιο καλλος τους κλπ. Ομως εχουν μια συγκλιση, σαφη κατα την γνωμη μου, που την προτεινα οχι ως απαντηση στο θεμα αλλα ως προσπαθεια να δημιουργηθει απ αυτα ενα νημα, με την προυποθεση βεβαια οτι δεν θες να τα αναπτυξεις ανεξαρτητα και τα τρια Smile 

Σ αυτη την περιπτωση, θαλεγα να κανεις τρια διαφορετικα νηματα, με τιτλους αυτους που προτεινες και ισως και καποια αρχικη εισηγηση Smile 

Α και βεβαια και τεταρτο θεμα θα μπορουσε ασφαλως να ειναι το καλλος των πολεμικων μηχανων Smile

5Ζητήματα για ανάπτυξη Empty Απ: Ζητήματα για ανάπτυξη Παρ Οκτ 25, 2013 10:35 am

gorgonofon



Επειδή σιγά -σιγά πρέπει να ετοιμάζομαι τώρα θα φύγω, αλλά θέλω να μου εξηγήσεις όταν βρεθούμε σε λίγο, αυτό με τα νήματα γιατί δεν το καταλαβαίνω και νόμιζα ότι όλο το πεδίο ήταν σαν άπειρο οικόπεδο που τοποθετούσες όπου θα ήθελες ένα πχ. πακέτο...

6Ζητήματα για ανάπτυξη Empty Απ: Ζητήματα για ανάπτυξη Παρ Οκτ 25, 2013 10:40 am

dimos

dimos

Ασφαλως θα τα πουμε απο κοντα Smile

Και φυσικα ειναι απειρο οικοπεδο οπου στηνουμε οτι γουσταρουμε, αλλα καλο ειναι να φτιαχνουμε σωστο πολεοδομικο σχεδιασμο, σαν το μπακλαβα του Μανχαταν που λεγαμε, αλλιως θαχουμε την λεγομενη αναρχη αναπτυξη και δεν θα μπορουμε να βρουμε τιποτε Smile

7Ζητήματα για ανάπτυξη Empty Απ: Ζητήματα για ανάπτυξη Σαβ Οκτ 26, 2013 4:49 am

gorgonofon



Δεν διαφωτίστηκα από την χθεσινή συνάντηση για τα διαγράμματα των νημάτων.
Ας επαναλάβουμε την απόπειρα σε επομένη σχετική.


8Ζητήματα για ανάπτυξη Empty Απ: Ζητήματα για ανάπτυξη Σαβ Οκτ 26, 2013 10:04 pm

dimos

dimos

Καλημερουδια σας Smile

Τελικα βρε gorgonofon τι θα κανουμε μ αυτο το νημα; Θα το κανεις 1, 3, κατι αλλο; Smile
Αναμενομεν Smile

9Ζητήματα για ανάπτυξη Empty Απ: Ζητήματα για ανάπτυξη Κυρ Οκτ 27, 2013 5:03 am

gorgonofon



Αυτά τα ποταπά ζητήματα των νημάτων δεν αφορούν τους αιέν υψιπετείς κι αιθεροβάμονες, ως ημείς, αλλά ...κάτι δημοσίους υπαλλήλους, που δεν γνωρίζουν τι να πράξουν, τις αταξινόμητες εγκυκλίους, τους νόμους που προβλέπουν συμπληρώσεις που δέν θα γίνουν ποτέ, τους διαχειριστές των ακοντράριων, (nice?) και εν γένει τους Λαβυρινθολάγνους.
Με εμάς, ώ Dimoε, τί σχέσιν έχουν όλα ετούτα; alien 

10Ζητήματα για ανάπτυξη Empty Απ: Ζητήματα για ανάπτυξη Κυρ Οκτ 27, 2013 6:17 am

dimos

dimos

Οποια θελουμε lol!

11Ζητήματα για ανάπτυξη Empty Απ: Ζητήματα για ανάπτυξη Κυρ Οκτ 27, 2013 6:20 am

gorgonofon



bounce  study  lol!  scratch  flower  Laughing  Surprised 

12Ζητήματα για ανάπτυξη Empty Απ: Ζητήματα για ανάπτυξη Κυρ Οκτ 27, 2013 10:44 am

dimos

dimos

What a Face What a Face What a Face

13Ζητήματα για ανάπτυξη Empty Απ: Ζητήματα για ανάπτυξη Κυρ Οκτ 27, 2013 10:51 am

dimos

dimos

Σοβαρα ομως, αποφασισε αν τα θες ενα θεμα η τρια για να αρχισουμε να γραφουμε και τιποτε Smile

14Ζητήματα για ανάπτυξη Empty Απ: Ζητήματα για ανάπτυξη Κυρ Οκτ 27, 2013 12:01 pm

gorgonofon



Πέθανε σε ηλικία 71 ετών ο Λου Ριντ.

3ος νεαρός ομοφυλόφυλος αυτοκτονεί στην Ιταλία (πάλι στην Ρώμη).

Ακούσατε αν έπεσε αεροπλλάνο σρη Μαδρίτη;

+, σου φαίνεται παράξενο αλλά δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω. .. Δέν σκέπτομαι για τα θέματα αυτά κάτι συγκεκριμένο, μόνο προδιάθεση, δεν αισθάνομαι ποτέ προετοιμασμένος στις συζητήσεις, κάποιες φορές κουβαλώ θολά ένα ζήτημα που με απασχολεί χωρίς να έχω κάν τίτλο, και άλλες είναι λίγο πιό καθαρό τρο μυαλό μου όταν προσέρχομαι.

Το μόνο που μπορώ, είναι να μου πεί κάποιος μια θέση που μπορώ να βάζω τίτλους θεμάτων (γιατί συχνά σε αμηχανία, δεν θυμόμαστε για να προτείνουμε).

Το πώς κάθε λιγο και λιγάκι θα προσθέτουμε συρραφές, σου το ρώτησα νομίζω από το ξεκίνημα και μετά είπα στον εαυτό μου θα το κάνει ο αδμιν, αλλά τώρα βρήκα λύση :

Οταν κάποιος αναφέρεται σε κάποιο από τα θέματά μας και δημοσιεύει,
α] Μπορεί να διορθώσει το ίδιο το κείμενό του με το όψιον "επεξεργασία" και ε΄τσι να διορθώνει και να προσθέτει διαρκώς τα δικά του κείμενα
και β] Με κόπυ να παραθέτει αλλουνού κείμενο σαν προσάρτημα (με το σχετικό όνομα) στο κατάλληλο σημείο του εξελισσόμενου ζητήματος.

15Ζητήματα για ανάπτυξη Empty Απ: Ζητήματα για ανάπτυξη Κυρ Οκτ 27, 2013 1:08 pm

gorgonofon



Γιατί ο πόλεμος;

"Ο άνθρωπος είναι πόλεμος"...    Ποιός το έχει πεί;


Η βία λυνει προβλήματα.  Αυτό έχει επιβληθεί σαν σιωπηλό απόφθεγμα όπως και άλλα που θεωρείται περιττό να αναφερθούν πλέον, πχ, ο χρόνος είναι χρήμα κ.α.
(Οι χιλιάδες χιλιάδων φόνοι και βιαιοπραγίες στην TV, σινεμά, ή τα videogames, δίνουν ένα τεράστιο αρχικό παράδειγμα. Αλλά αυτό, αξίζει να προβληματιστούμε, τί είδους εθισμός είναι; Απλά και υποχρεωτικά προτρεπτικός; )


Οι πλοκές της δικαίωσης που σε αυτές διαπλέκονται όλα τα αστυνομικά έργα, συνοψίζουν μια δικαιολογία οργής που τελικά θα πρέπει να εκτονωθεί. Σύνηθες, οι κακοί να χάνονται μεσα σε μια μεγάλη έκκρηξη-πυροτέχνημα, σαν μιά στιγμιαία φαντασμαγορική (άρα ωραία και τρομερή) Συντέλεια, όπου το αίσθημα της ικανοποίησης των παρακολουθητών αποδεσμεύεται σε ανακούφιση, που παραπέμπει σε μυθοποιητική συνέχεια ειρήνης, η οποία τώρα βιώνεται στην ημιπραγματικότητα του (να προσθέσω semi-adicted;) θεατή.
[αλήθεια τι κάνουν ο Σέμης κι η Ειρήνη;]


Μπορεί η βούληση να δράσει χωρίς να βιάσει έστω και λίγο;
Εάν είμαι και μένω παθητικός η εξωτερική βία λίγο-λίγο έρχεται προς εμένα, θα μετάσχω, έστω κι αθέλητα σε μια βία επ'εμού.

stop

16Ζητήματα για ανάπτυξη Empty Απ: Ζητήματα για ανάπτυξη Κυρ Οκτ 27, 2013 3:46 pm

dimos

dimos

Νομιζω οτι αυτη η τελευταια σου αναρτηση πρεπει να γινει θεμα, δηλαδη χωριστο. Θα μπορουσε πχ τιτλος να ειναι το αρχικο σου ερωτημα, και τα υπολοιπα να ειναι το κειμενο της "εισηγησης".

Αν συμφωνεις, το κανεις μονος σου ή μου λες να το κανω εγω Smile 

Για να μπορεσουμε να συνεχισουμε την συζητηση που αρχισες δηλαδη Smile

17Ζητήματα για ανάπτυξη Empty Απ: Ζητήματα για ανάπτυξη Κυρ Οκτ 27, 2013 4:50 pm

gorgonofon



Ωραία κάνε το εσύ, κι ένα προσάρτημα θα μπορούσε να είναι η γοητεία του πολέμου κι ένα επίσης, η ομορφιά των όπλων.

cosm



19Ζητήματα για ανάπτυξη Empty Απ: Ζητήματα για ανάπτυξη Παρ Νοε 08, 2013 12:22 pm

gorgonofon



Γιά τα κακομαθημένα παιδιά έιχα ακούσει απτο ραδιόφωνο. Η βία είναι μια από τις κύριες πηγές που αρδεύουν τον πόλεμο. Η διάκριση βίας, δυνάμεως και Ισχύος έχει νόημα. Τα 2 τελευταία διεξέρχεται εκείνος ο Ιταλός περί του διαλόγου Μηλίων-Αθηναίων.

stop

20Ζητήματα για ανάπτυξη Empty Απ: Ζητήματα για ανάπτυξη Παρ Νοε 08, 2013 7:05 pm

cosm



21Ζητήματα για ανάπτυξη Empty Απ: Ζητήματα για ανάπτυξη Παρ Νοε 08, 2013 11:38 pm

gorgonofon



Το παρακάτω είναι κάπως σχετικό, θυμός-βία συνδέονται...

Δημοσίευση: 19 Σεπ. 2013, 12:27 | Τελευταία ενημέρωση: 19 Σεπ. 2013, 12:40
Μεταδοτικότητα στο φουλ
Ο θυμός εξαπλώνεται σαν «πυρκαγιά» στα κοινωνικά δίκτυα

[από το in.gr, λείπει η φωτογραφία]

Λονδίνο, Ηνωμένο Βασίλειο
Από όλα τα συναισθήματα, ο θυμός είναι αυτός που είναι ο πιο «κολλητικός» και εξαπλώνεται σαν «πυρκαγιά» στο διαδίκτυο, από χρήστη σε χρήστη, μετά τα θυμωμένα online μηνύματα σχετικά με κάποιο θέμα ή περιστατικό, σύμφωνα με κινεζική έρευνα που φέρνει στο φως της δημοσιότητας η εφημερίδα Independent.
Οι ερευνητές του Πανεπιστημίου Μπεϊχάνγκ, με επικεφαλής τον Δρ Ρούι Φαν, ανέλυσαν περίπου 70 εκατομμύρια μηνύματα (tweets) του μεγάλου κινεζικού κοινωνικού δικτύου Weibo, αντίστοιχου του Twitter, τα οποία προέρχονταν από περισσότερους από 200.000 χρήστες και αφορούσαν μια περίοδο έξι μηνών.
Η μελέτη συνέκρινε τα online μηνύματα με βάση το βασικό συναισθηματικό περιεχόμενό τους (οργή, λύπη, χαρά, αηδία) και σε ποιο βαθμό επηρέαζαν άλλους χρήστες να εκφράσουν ανάλογα συναισθήματα με δικά τους πλέον μηνύματα.
Το βασικό συμπέρασμα ήταν ότι στον ψηφιακό κόσμο κανένα άλλο συναίσθημα δεν έχει τόσο μεγάλη επιρροή όσο ο θυμός.
Μετά το θυμό ακολουθεί σε επιρροή η χαρά, ενώ η λύπη έχει μάλλον μηδαμινή επιρροή.

Σύμφωνα με τους ερευνητές, ο θυμός «εξαπλώνεται με ταχύτητα και σε εύρος στο διαδίκτυο», πράγμα που, όπως αναφέρουν, «μπορεί να εξηγήσει γιατί πραγματικά γεγονότα όπως η έλλειψη τροφίμων, η δωροδοκία κυβερνητικών αξιωματούχων ή κάποιο άλλο σκάνδαλο αποτελούν πάντα «καυτά» θέματα online συζήτησης στην Κίνα» - και στις άλλες χώρες θα πρόσθετε κανείς.

Η μελέτη καταλήγει με το συμπέρασμα ότι «ο θυμός παίζει ένα μη αμελητέο ρόλο στην μαζική προπαγάνδιση αρνητικών ειδήσεων για την κοινωνία».


[Δεν ξέρω να κάνω παραπομπές σαν τον Cosm (είναι πολύ καλύτερες έτσι) ούτε να βάζω φωτογραφίες.]

Cosm ελπίζω σήμερα να σου στείλω τα 2 που σου έλεγα στο εμαίηλ σου...

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης