Το κυκλακι
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Το κυκλακι

Για να μιλαμε αυστηρα μεταξυ μας και στα γρηγορα.


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Γιατί ο πόλεμος;

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1 Γιατί ο πόλεμος; Empty Γιατί ο πόλεμος; Κυρ Οκτ 27, 2013 5:36 pm

dimos

dimos

"Ο άνθρωπος είναι πόλεμος"... Ποιός το έχει πεί;


Η βία λυνει προβλήματα. Αυτό έχει επιβληθεί σαν σιωπηλό απόφθεγμα όπως και άλλα που θεωρείται περιττό να αναφερθούν πλέον, πχ, ο χρόνος είναι χρήμα κ.α.
(Οι χιλιάδες χιλιάδων φόνοι και βιαιοπραγίες στην TV, σινεμά, ή τα videogames, δίνουν ένα τεράστιο αρχικό παράδειγμα. Αλλά αυτό, αξίζει να προβληματιστούμε, τί είδους εθισμός είναι; Απλά και υποχρεωτικά προτρεπτικός; )


Οι πλοκές της δικαίωσης που σε αυτές διαπλέκονται όλα τα αστυνομικά έργα, συνοψίζουν μια δικαιολογία οργής που τελικά θα πρέπει να εκτονωθεί. Σύνηθες, οι κακοί να χάνονται μεσα σε μια μεγάλη έκκρηξη-πυροτέχνημα, σαν μιά στιγμιαία φαντασμαγορική (άρα ωραία και τρομερή) Συντέλεια, όπου το αίσθημα της ικανοποίησης των παρακολουθητών αποδεσμεύεται σε ανακούφιση, που παραπέμπει σε μυθοποιητική συνέχεια ειρήνης, η οποία τώρα βιώνεται στην ημιπραγματικότητα του (να προσθέσω semi-adicted;) θεατή.
[αλήθεια τι κάνουν ο Σέμης κι η Ειρήνη;]


Μπορεί η βούληση να δράσει χωρίς να βιάσει έστω και λίγο;
Εάν είμαι και μένω παθητικός η εξωτερική βία λίγο-λίγο έρχεται προς εμένα, θα μετάσχω, έστω κι αθέλητα σε μια βία επ'εμού.

stop

ΥΓ. Το θεμα ειναι του gorgonofon, εγω απλως το αντεγραψα και τοκανα ξεχωριστο νημα Smile

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης