Το κυκλακι
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Το κυκλακι

Για να μιλαμε αυστηρα μεταξυ μας και στα γρηγορα.


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Δυσκολοπερπατηματα

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Δυσκολοπερπατηματα Empty Δυσκολοπερπατηματα Κυρ Νοε 03, 2013 6:47 am

saidonas



α) Γιατι δεν μπορω να συμετασχω,σε ολοκληρωμενους διαλογους, παρεμβαινοντας, εστω και οταν ληγουν, οχι αυτοστιγμης, αλλα σε παραπερα χρονο. Το φορουμ, τεινει να παρει τη μορφη....ανυποφορουμ, με το συμπαθειοι δηλαδη.

2Δυσκολοπερπατηματα Empty Προς τον σαιδονα Πεμ Νοε 07, 2013 9:00 am

gorgonofon



Αγαπητε Σαιδ,
Νομίζω ότι μάλλον μπερδεύτηκες  

Όπως μέχρι τώρα φάνηκε, εδώ και 3  εβδομάδες, οι μόνοι πραγματικοί συνομιλητές είναι ο ιδρυτής κι εγώ.
Κι ενώ από μέρους μου έχω γράψει τουλάχιστον 10-15 σελίδες (μέτρα τα) κι ο ιδρυτής ίσως τα μισά αλλά πάντα απαντούσε ή τοποθετείτο ανταποκρινόμενος, ξαφνικά στο προηγούμενο κειμενάκι παραπονιέσαι ότι περίεργα αποκλείεσαι.

Άν υπάρχει κάποια δυσκολία είναι μόνο στην αρχή, σε διαβεβαιώνω, ως εξαιρετικά βραδύνους αυτό τον καιρό, και μή δυνάμενος να απομνημονεύω(για συγκεκριμένους λόγους).
Μπορώ να κάνω όλα όσα, σε πρώτο πλάνο, μου χρειάζονται εδώ στο φόρουμ. Ότι θέλεις πάρε και τηλέφωνο αν χρειαστεί.

Με παραξενεύει που λές «δεν μπορώ να συμμετάσχω σε ολοκληρωμένους διαλόγους…».
Δεν υπήρξε κανένας ολοκληρωμένος διάλογος, εσύ που τον είδες;

Να εξηγήσω λοιπόν: Κάποιος γράφει κάτι που σκέφτεται,  ό,τιδήποτε !
Πού το γράφει;
1.  Σε όποια κατηγορία θεμάτων παρακολουθεί και θέλει να παρέμβει.
Όταν τώρα το γράψει, με το πορτοκαλί κουμπί «αποστολή» αυτό προστίθεται από κάτω, σαν επόμενο κειμενάκι. Δεν μπορεί δηλ να πάει στο παρελθόν κάπου ανάμεσα στον προηγούμενο διάλογο και να παρεμβάλει κείμενα εικόνες κλπ διασπώντας την ενότητα που προηγήθηκε. Αυτό μπορεί να το κάνει μόνο ο admin σε έκτακτη περίσταση, πχ υβριστικού κειμένου, … αλλιώς είναι ανήθικο.
 Όπως επίσης δεν μπορεί κάποιος να προσθέσει ή να αλλοιώσει κείμενο αλλουνού που κατατέθηκε. Αλλά μπορεί να αλλάξει τα δικά του με τα κουμπιά: Διαγραφή ή Επεξεργασία.

3Δυσκολοπερπατηματα Empty Απ: Δυσκολοπερπατηματα Πεμ Νοε 07, 2013 10:00 am

gorgonofon



Παρατήρηση:

Α.Τα κείμενα του διαλόγου που βλέπεις όσο σοβαρότερα είναι σε τόσο πιο διαφορετικές ώρες κατατίθενται. Τώρα, όποιος θέλει να συνεχίσει να συνομιλεί ή να τοποθετείται στο θέμα, μπορεί να το κάνει σε 1 λεπτό, αν είναι τσίφτης, είτε και σε ένα μήνα, ή ένα έτος! Ο διάλογος είναι ελεύθερος και ανοικτός για όποιον τυχόντα.

Β. Η ψευδαίσθηση του γρήγορου διαλόγου είναι ζήτημα ετοιμολογίας και ποιος από τους πολλούς (!), που θα βρίσκονται στο φόρουμ εκείνη τη στιγμή θα προλάβει να αποστείλει.

Το spot-chat το έφτιαξα ειδικά για αυτή την περίσταση, (εάν κάποιος είναι τυχερός να παρατηρήσει, μπαίνοντας κάτω αριστερά, πόσοι και ποιοι είναι την ίδια στιγμή στο φόρουμ). Οπότε έτσι γίνεται μια πρόχειρη κουβεντούλα «συνάντησης-έκπληξης». (Όμως 2 ημέρες μετά ο admin πρόσθεσε πραγματικό chat room (real time), οπότε το spot-chat επιστρέφει στη κατάσταση των σχετικά ετεροχρονισμένων απαντήσεων. Μέχρι τώρα, προσωπικά κι ενδεικτικά... ποτέ δεν πέτυχα κάποιον ταυτόχρονο για πραγματικό chat)

2.  Αν επιθυμείται το άνοιγμα νέου θέματος κι όχι κάτι που προυπαρχει το κάνεις με το πορτοκαλιά κουμπιά «νέο θέμα» κλπ.

Τη λέξη stop, την υιοθέτησα για να δείξω ότι προς το παρόν δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο. Αντίθετα εάν έστειλα κείμενο και γράφω για να στείλω κι άλλο, βάζω τη λέξη "συνέχεια" για να μη μπούν στον κόπο οι συνομιλητές να απαντούν σε απόψεις που ακόμα δεν διατυπώθηκαν. Σκέπτομαι όμως, αντί να γράφω ολόκληρη λέξη να γράφω + + (δηλ θα προστεθεί κι άλλο)

      stop



Έχει επεξεργασθεί από τον/την gorgonofon στις Κυρ Νοε 10, 2013 1:12 am, 2 φορές συνολικά

4Δυσκολοπερπατηματα Empty Απ: Δυσκολοπερπατηματα Πεμ Νοε 07, 2013 10:13 am

gorgonofon



Επειδή τώρα το παρατήρησα, το "δυσκολοπερπατήματα" κακώς το ανάρτησες ως νέο θέμα. Είναι απλά 2 ερωτήσεις ή μια παρατήρηση.
Θα ήταν καλύτερο να πάει στο spot-chat, από όπου όσοι θα μπούν θα ρίξουν σίγουρα μια ματιά, ενώ κάποιο ειδικό θέμα μπορεί να μήν προσελκύσει...

  Γιά να μή φανώ μεμψίμοιρος θα μπορούσα να πώ ότι άν έκανα ότι έκανες... με την ποσότητα των σελίδων που έγραψα θα είχαν προκύψει καμμιά 150νταριά θέματα... Κι όποιος τα έβλεπε όλα απλωμένα έτσι, θα τρελλαινόταν !!
........................................      bounce    affraid     Basketball

5Δυσκολοπερπατηματα Empty Απ: Δυσκολοπερπατηματα Παρ Νοε 08, 2013 11:16 am

saidonas



Kαλως, καταλαβα, σε ευχαριστω γιωργο για τις διευκρινησεις σου.Ειναι πολλα που προσπαθω να βαλω σε μια σειρα τελευταια, και που θελω να βρω ενα τροπο, καποια απ αυτα να τα φερω στο κυκλακι προς συζητηση, που ομως δυσκολευομαι διοτι, αλλο να τα γραφεις. κι αλλο να βγαινουν απ το στομα σου.Ωστοσο πες μου αν εχεις διαθεση να με διαβασεις, σε αναφορες προσωπικου μου περιεχομενου.

6Δυσκολοπερπατηματα Empty Απ: Δυσκολοπερπατηματα Παρ Νοε 08, 2013 11:54 am

gorgonofon



Οπωσδήποτε με ενδιαφέρει, κι οσοδήποτε πρόχειρα, εμένα δεν με πειράζει, και μάλιστα μπορούμε μαζί να επαναδιατυπώνουμε κάθε αρχική σκέψη, όπως και με προσωπικά μηνύματα αν γουστάρεις. Αρκεί να γράψεις, περίπου, έστω μια σκέψη.

Μόνο ξεκίνα διότι χωρίς λίγη δράση πως θα το μάθει κανείς;
Δεν έχει σημασία αν γράφεις λίγο πχ 2 μόνο προτάσεις. Αυτή η συχνή άσκηση είναι αρκετή να μπεί κανείς στον τρόπο του.

Εγώ, κατά ένα μέρος, μή έχοντας να πώ κάτι έτοιμο έγραφα αστειάκια, εδώ κι εκεί, για να καταλάβω την χρήση και κατά άλλο μέρος για να δώ ότι "αρχίζει κάτι να γεμίζει"...

stop

7Δυσκολοπερπατηματα Empty Απ: Δυσκολοπερπατηματα Παρ Νοε 08, 2013 5:25 pm

gorgonofon



Περαστικά με τη γριπούλα !

Τουλάχιαστον οι φυσιοθεραπείες τελείωσαν. Πονάς ακόμα; Sad 

8Δυσκολοπερπατηματα Empty Απ: Δυσκολοπερπατηματα Σαβ Νοε 09, 2013 7:53 am

saidonas



Οχι, ποναω , και ετοιμαζομαι για νεα ακτινογραφια.Επι πλεον μου εκατσε και το κρυωμα, με ριχνουν ψυχολογικα και κλεινομαι . Θα σου στειλω νεα μου συντομα.

9Δυσκολοπερπατηματα Empty Απ: Δυσκολοπερπατηματα Σαβ Νοε 09, 2013 8:15 am

gorgonofon



Αν δεν περάσει το κρύωμα δεν θα καταλαβαίνεις τι ακριβώς σου συμβαίνει. Κι άμα περάσει σίγουρα κάνε και το εμβόλιο που δρα σε 15 μέρες.

Εχω την εντύπωση ότι την παθαίνεις διότι προσπαθείς να κάνεις πολλά πράγματα μαζί, απότομα, κι άτσαλα.
Δέν είμαστε 15ρηδες...
Άν επιμένεις τώρα δά, να ξαμολιέσαι για το αυχενικό νομίζω θα καταταλαιπωρήσεις άδικα τον οργανισμό σου και δεν θα σκέπτεσαι/αποφασίζεις καλά. Ξεκουράσου, κι αν μπορείς απόλαυσε την ξεκούραση. santa 

Εκείνος ο λογαριασμός του νερού ήρθε χθές ! Νάσαι καλά.

=========Very Happy

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης