Το κυκλακι
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Το κυκλακι

Για να μιλαμε αυστηρα μεταξυ μας και στα γρηγορα.


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ορισμοι και ταυτοτητες

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Ορισμοι και ταυτοτητες Empty Ορισμοι και ταυτοτητες Τετ Οκτ 23, 2013 4:09 am

dimos

dimos

Και να και οι ορισμοι που θελει ο gorgo

Εδω γραφουμε, σχολιαζουμε και ζηταμε απ τους αλλους ορισμους σε εννοιες που θεωρουμε σημαντικες.

2Ορισμοι και ταυτοτητες Empty Απ: Ορισμοι και ταυτοτητες Τετ Οκτ 23, 2013 6:27 am

gorgonofon



προτείνω κι ένα χώρο με αστεία ή φωτογραφίες, το ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΗΡΙΟ.

3Ορισμοι και ταυτοτητες Empty Απ: Ορισμοι και ταυτοτητες Τετ Οκτ 23, 2013 7:32 am

dimos

dimos

Και τοβαλες κιολας Smile Επομενως εμαθες να φτιαχνεις θεματα Smile

Προσεξε τωρα (ολοι προσεξτε), μαλλον φταιει το μηκος του τιτλου. Ενδεχομενως μικροι τιτλοι δεν γινονται δεκτοι. Δηλαδη αν δεν μπορειτε να φτιαξετε καινουργιο θεμα, δοκιμαστε προσθετοντας κατι στον τιτλο. Εγω ας πουμε εγραψα για τιτλο του θεματος Ορισμοι και ταυτοτητες.

4Ορισμοι και ταυτοτητες Empty Απ: Ορισμοι και ταυτοτητες Παρ Οκτ 25, 2013 4:47 am

gorgonofon



Μου φαίνεται ότι ένας τίτλος γίνεται και με μικρή λέξη.
Μπορεί ο Α-Δήμος να υπάγει το "ορισμοί και ταυτότητες" στο "Φιλοσοφία";

5Ορισμοι και ταυτοτητες Empty Απ: Ορισμοι και ταυτοτητες Παρ Οκτ 25, 2013 4:53 am

dimos

dimos

Ο Δημος οχι, αλλα μπορει ο αδμινος Smile
αργοτερα ομως γιατι τωρα βαριεται Smile

6Ορισμοι και ταυτοτητες Empty Απ: Ορισμοι και ταυτοτητες Παρ Οκτ 25, 2013 4:58 am

gorgonofon



Ο άδμινος αδμύνεται κρυπτόμενος του Δήμου : ιδιωτεύων

7Ορισμοι και ταυτοτητες Empty Απ: Ορισμοι και ταυτοτητες Παρ Οκτ 25, 2013 5:01 am

dimos

dimos

Ναι ο οκνηρος Smile

8Ορισμοι και ταυτοτητες Empty Απ: Ορισμοι και ταυτοτητες Παρ Οκτ 25, 2013 5:07 am

gorgonofon



Θα αποκαλώ τον admin : Ο +, για συντομία, επειδή προσθαφαιρώντας μανιπουλάρει το σάϊτ. εκτός κι αν προτιμά κάτι άλλο. Smile 

9Ορισμοι και ταυτοτητες Empty Απ: Ορισμοι και ταυτοτητες Παρ Οκτ 25, 2013 5:08 am

dimos

dimos

Δεν εχει σοβαρες προτιμησεις Smile
Αν ηταν ο Σαρτζετακης βεβαια θαθελε τουλαχιστον κατι σαν ο Κ. + Smile

10Ορισμοι και ταυτοτητες Empty Απ: Ορισμοι και ταυτοτητες Παρ Οκτ 25, 2013 5:23 am

gorgonofon



Συγχαρητήρια Κε Πρόεδρε ! Υπάρχει επίσης και πληθώρα τίτλων που μπορούμε εύκολα να βρούμε από το Βυζαντινό πρωτόκολο cyclops 

μαντάτωρ λογοθέτης σιγιλάριος των θεμάτων. Δέν είναι κομψότατο;

11Ορισμοι και ταυτοτητες Empty Απ: Ορισμοι και ταυτοτητες Παρ Οκτ 25, 2013 5:25 am

dimos

dimos

Εξαιρετικως κομψον, ω χαριεστατε Smile

12Ορισμοι και ταυτοτητες Empty Απ: Ορισμοι και ταυτοτητες Παρ Οκτ 25, 2013 5:56 am

gorgonofon



XA - XA - XA XAριέστατα λέγεις ! Επεθύμουν προ πολλού το ελάχιστον έστω οφίκιον του κουβικουλαρίου του τιτουλαριοθέτορος επιστάτου. Η εγγύτης του αυτοκρατορικού δώματος σκιρτιεί με, και αγαλιώ ως και σύνεγγυς τω χρυσοτρικλίνω, ηδη τα του εξαδέλφου μου θεωρώ.
Μεγάλα πράγματα και θαυμαστά, ώ Αγαθόνικε !
(Χαιρετισμούς εις την Αιμιλίτσαν, να μην διέρχεται τας παρόδους, μεσταί Λογγοβάρδων φημίζονται.)



Έχει επεξεργασθεί από τον/την gorgonofon στις Δευ Οκτ 28, 2013 12:01 am, 1 φορά

13Ορισμοι και ταυτοτητες Empty Απ: Ορισμοι και ταυτοτητες Παρ Οκτ 25, 2013 8:47 am

dimos

dimos

affraid affraid affraid lol! lol! lol!  affraid affraid 
study studystudy

14Ορισμοι και ταυτοτητες Empty Απ: Ορισμοι και ταυτοτητες Παρ Οκτ 25, 2013 8:56 am

gorgonofon



Υποδοχή, ούτε να κέρδιζα στο ΛΟΤΟ!

(Ήδη ηρξάμην μεγαλαυχών, και τινί γ'αν σιωπήσωWink

o ellinikouras What a Face 

15Ορισμοι και ταυτοτητες Empty Απ: Ορισμοι και ταυτοτητες Παρ Οκτ 25, 2013 9:25 am

dimos

dimos

Μπορεις να προσθεσεις το ellinikouras και στην υπογραφη σου Very Happy

16Ορισμοι και ταυτοτητες Empty Απ: Ορισμοι και ταυτοτητες Παρ Οκτ 25, 2013 9:35 am

gorgonofon



΄΄ΑΑούού!! We are Spartans !! (+ uneducated Athenians! Write me down Aristeides, I, ellinikouras shall expell him)

17Ορισμοι και ταυτοτητες Empty Απ: Ορισμοι και ταυτοτητες Παρ Οκτ 25, 2013 9:48 am

dimos

dimos

Is this Sparta ???

18Ορισμοι και ταυτοτητες Empty Απ: Ορισμοι και ταυτοτητες Παρ Οκτ 25, 2013 10:15 am

gorgonofon



that's whatever you like my friend! Be strong!
(Says the generous greekouras!)

19Ορισμοι και ταυτοτητες Empty Απ: Ορισμοι και ταυτοτητες Παρ Οκτ 25, 2013 10:37 am

dimos

dimos

OK, θα το αποτιμησω αναλογως εν πληρει δυναμει Smile

20Ορισμοι και ταυτοτητες Empty Απ: Ορισμοι και ταυτοτητες Κυρ Οκτ 27, 2013 5:24 am

gorgonofon



χαχαχα!

21Ορισμοι και ταυτοτητες Empty Απ: Ορισμοι και ταυτοτητες Δευ Οκτ 28, 2013 12:27 am

gorgonofon



Και τώρα η πρώτη πρόταση ορισμού :

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ = ΟΡΙΣΜΟΣ ΙΔΙΟΤΥΠΙΑΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΠΡΑΞΗ, Η, ΔΙΑΛΟΓΟ   (ΚΑΠΟΙΟ ΕΡΓΟ).

Όπως εδώ συνάγεται, η ταυτότητα μπορεί προβληθεί είτε με αυτοορισμό, ή να υπάρχει χωρίς πρότερη επίγνωση της όποιας ιδιοσυστασίας, αλλά επιτρέπει και την εξωτερική (από άλλον) απόπειρα απόδοσης ταυτότητας (καλύπτει και τις 3 περιπτώσεις).


[Σημ: Νομίζω οτι τέτοια προσεκτική, λεπτολόγος εξέταση είναι αδύνατη μέσα στον θόρυβο και την ένταση καθώς κραυγάζουμε σε μια καφετέρια... κι αυτό θα φανεί πιθανότατα εαν το φόρουμ διατηρηθεί, και μάλιστα με ποιοτικό χαρακτήρα]

22Ορισμοι και ταυτοτητες Empty Απ: Ορισμοι και ταυτοτητες Δευ Οκτ 28, 2013 12:58 am

gorgonofon



Μικροσυζήτηση:

Στην ανεπίγνωστη ταυτότητα υπάρχει μόνον ιδιομορφία.

Ως το ελάχιστο στοιχείο της ταυτότητας θα πρέπει αναζητηθεί η πιό απλή, απλουστάτη ιδιομορφία.
Κι εδώ βουτάμε κατευθείαν στα μαθηματικά, τα σήματα, τη φιλοσοφία, την παρα-δυαδικότητα κτιστού-ακτίστου, και καλή μας φώτιση!...

Αντίστροφα:
Ποιό το όριο "εμπλουτισμού" μιας ταυτότητας; Η δική μας αναγκαιότητα ενός ορισμού μπρορεί να ικανοποιηθεί πάντα; (Για το παράδειγμα, εάν κατοικώ μέσα σε μια οντότητα τόσο πληθωρικά διαστελόμενη, η απόπειρα ορισμού δέν θα ματαιωθεί κι εγώ εξανάγκης θα την απόκαλώ "Θεός"; )

Ένας επόμενος σκοπός μου είναι να κινηθώ προς τις έννοιες της συλλογικότητας (και δεν έχω καθόλου στον νού μου  τον συριζα ) ... => ...

στοπ, ή, προτείνω καλύτερα : #, αντί για stop

23Ορισμοι και ταυτοτητες Empty Απ: Ορισμοι και ταυτοτητες Δευ Οκτ 28, 2013 1:17 am

dimos

dimos

Καλη αρχη λοιπον, παμε να συζητησουμε κατι Smile

Φυσικα ο γραπτος διαλογος ειναι πολυ πιο λεπτολογος, αλλα και πολυ πιο αργος βεβαια Smile Γι αυτο ειπα στον Αντωνη αν θελει να γραψει την περιληψη της προηγουμενης συζητησης ωστε ναχουμε και ταχυτητα και λεπτολογηση απ την συζητηση.

Επι του θεματος.

Εχω καποιες ενστασεις για το νοημα λεξεων, αλλα θα αποδεχομουν το δικο σου νοημα αρκει ναναι εμφανες και να ξερω για τι μιλαμε Smile Εχω και δυο ενστασεις που ειναι ανεξαρτητες απ το νοημα που αποδιδεις στις λεξεις, αλλα αυτα καλο ειναι να συζητηθουν μετα, αφου ξεκαθαρισουμε τι λεμε Smile

Υποθετω απ οσα λες, οτι οριζεις την ταυτοτητα μονο για υποκειμενα (προσωπα, ομαδες, λαους κλπ.) Φοβαμαι οτι αυτο ειναι ενας περιορισμος που στο δρομο μπορει να μας παει σε λαθος κατευθυνσεις Smile

Με δεδομενο αυτο προχωραω:

Η χρηση του ορου προβολη αναδεικνυει την ταυτοτητα ως πολιτικη (ή μαρκετιστικη)πραξη. Αυτο νομιζω ειναι ενα καιριο σημειο που υποδηλωνει οτι εδω δεν αναζητειται η αληθεια αλλα κατι αλλο Smile

Πως χρησιμοποιεις την λεξη ιδιοσυστασια; Πως ειναι διαφορετικη απ την ιδιοτυπια; Αν δεν ειναι διαφορετικη, η μη προτερη επιγνωση ειναι δεδομενη, αν μιλαμε για αναζητηση αληθειας, αλλιως παλι παμε στην πολιτικη και μαλιστα με την εννοια της προπαγανδας.

Προφανες ειναι πως οτιδηποτε δηλωνουμε επιτρεπει την εξωτερικη κριτικη, αρα την διαφορετικη αποδοση - αρα και στην ταυτοτητα.

Πως ειναι τρεις περιπτωσεις αυτα που περιεγραψες; Θαθελες να δωσεις παραδειγματα της καθε περιπτωσης; Smile

Αρκετα μεχρι εδω, αναμενω απαντησεις για την συνεχεια Smile

24Ορισμοι και ταυτοτητες Empty Απ: Ορισμοι και ταυτοτητες Δευ Οκτ 28, 2013 1:20 am

dimos

dimos

Δεν σχολιαζω το δευτερο κειμενο σου περιμενοντας απαντησεις στο πρωτο απ τις οποιες για μενα εξαρταται η συνεχεια του διαλογου Smile

25Ορισμοι και ταυτοτητες Empty Απ: Ορισμοι και ταυτοτητες Δευ Οκτ 28, 2013 5:44 am

gorgonofon



Πολύ σωστά, η λεξη προβληθεί είναι αρκετά παραπλανητική, καλύτερη είναι «προκύπτει».
[Να κάνω επεξεργασία; Αν ναι, και αν θέλεις, ίσως είναι ωφέλιμο για την οικονομία του χώρου να κάνεις κι εσύ μια αντίστοιχη απαλοιφή για ό,τι πιά δεν θα χρειάζεται, σε κάποιον ουσιώδη αναγνώστη…]


[[Υποθετω απ οσα λες, οτι οριζεις την ταυτοτητα μονο για υποκειμενα (προσωπα, ομαδες, λαους κλπ.) Φοβαμαι οτι αυτο ειναι ενας περιορισμος που στο δρομο μπορει να μας παει σε λαθος κατευθυνσεις]]


Όχι, καθόλου, ισχύει για ο,τιδήποτε. Είτε για δέντρο, είτε για βράχο κλπ ο ορισμός κατά τη γνώμη μου στέκει.

Η ταυτότητα υπάρχει, ασχέτως επιτυχών ή όχι σχολιασμών, οι σχολιασμοί, οι συγκρίσεις κλπ είναι εργαλεία, δεν την επηρρεάζουν. Σύγκειται δηλ με το είναι, αυτό προτείνω.

Η ιδιοσυστασία παρέλκεται από το παραπάνω.
(Ιδιοσυστασία εννοώ από τι και με ποιόν τρόπο συνίσταται κάτι, και μου φαίνεται καλό θεμέλιο. –ίσως να μπορούσε κάποιος να την ονομάσει : 1η προσωρινή μεταοντολογική διαφοροποίηση, μεχρι να πάει στο επόμενο βαθύτερο στρώμα της ιδιοσυστασίας… κλπ.)

Εκ της ιδιοσυστασίας, όπως το αντιλαμβάνομαι, προβάλλεται, (φανερά ή όχι, μου είναι καταρχήν αδιάφορο) ,η δομή (το κτίσιμο), ιδιοτυπία στην λειτουργία, στη συμπεριφορά, στην εμφάνιση.

Την ιδιοτυπία την βλέπω όταν εξετάζω τις προκύπτουσες ιδιαιτερότητες του, αυτές που θα προβάλουν την διαφορετικότητά του στον κόσμο-Σύμπαν δηλ. μια πιο εξωτερική οπτική.

(Το κείμενο δεν είχε καμμιά σχέση με παίγνια ή προσποιήσεις παρόλο που ανάλογα με τη σκακιέρα αργότερα παίζονται αναριθμητα παιχνίδια. Αλλά εξαρχής με ενδιέφερε ο ορισμός να ισχύει για κάθε περιπτωση ή τρόπο ταυτοποίησης)

stop

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης