Το κυκλακι
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Το κυκλακι

Για να μιλαμε αυστηρα μεταξυ μας και στα γρηγορα.


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Πρωτόλειο Βήμα

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Πρωτόλειο Βήμα Empty Πρωτόλειο Βήμα Πεμ Οκτ 24, 2013 8:06 am

gorgonofon



Μου φαίνεται ωφέλιμο να προσπαθήσουμε να αναπαράγουμε περιλήψεις από κάποια θέματα που κατά καιρούς έχουμε κουβεντιάσει στις καφεσυνάξεις μας.
Δηλ μια ενότητα που θα λέγεται Πρωτόλειο Βήμα. Ο καθείς θα συμπληρώνει και κάτι ή την άποψη που δεν συμπεριέλαβε ο άλλος. Πιστεύω ότι αρκετά θα μπορούσαν να συμμορφωθούν πολύ καλά. Πχ υποταγή, ευτυχία - ευδαιμονία, επιτυχία, πληροφορία, κλπ.

2Πρωτόλειο Βήμα Empty Απ: Πρωτόλειο Βήμα Πεμ Οκτ 24, 2013 8:44 am

dimos

dimos

Πολυ καλο μου φαινεται σαν ιδεα, απλως δεν καταλαβαινω γιατι να το ονομασουμε πρωτολειο Smile

Αλλα παντως ξεκινα, και φυσικα θα συμπληρωνουμε Smile

3Πρωτόλειο Βήμα Empty Απ: Πρωτόλειο Βήμα Πεμ Οκτ 24, 2013 9:21 am

gorgonofon



Διότι δεν μπορεί να έχει την καταρχήν απαίτηση της επάρκειας, ή της τελειωτικής μορφής. Επίσης η όποια θεώρηση είναι μία από πολλές. Δεν υποχρεώνει σε ενότητα αλλά αναζητεί το κατ'αρχήν ενιαίο, παρόλο που και αυτό μου μοιάζει συχά αρκετά δύσκολο.
Θα παρακαλούσα επίσης όποιον είναι σίγουρος για την ορθογραφία του, να μη την συμμορφώσει προς το χειρότερο, από ευγένεια, χάριν των άλλων. Smile 

4Πρωτόλειο Βήμα Empty Απ: Πρωτόλειο Βήμα Πεμ Οκτ 24, 2013 9:38 am

dimos

dimos

Ενταξει, συμφωνουμε, τιποτε δεν ειναι τελειωτικο, αλλα περιληψεις σε θεματα που εχουν συζητηθει επανειλημμενα επι ωρες ασφαλως δεν ειναι πρωτολεια. Φυσικα το θεμα ειναι δικο σου, αρα και ο τιτλος Smile

Αν με την παρατηρηση επι της ορθογραφιας εννοεις το ατονικο μου, ετσι γραφω, εκτος αν γραφω επισημοτατα, με γραβατα Smile

Ας παμε λοιπον στην ουσια Smile Περιληψεις συζητησεων κυριοι Smile

5Πρωτόλειο Βήμα Empty Απ: Πρωτόλειο Βήμα Πεμ Οκτ 24, 2013 10:53 am

gorgonofon



1 καημένε Δήμο που να διανοηθείς ότι δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτε !! .... Το έχω ξαναπεί οι συζητήσεις αυτές δεν προορίζονταν για εμένα κι ο τρόπος τους ήταν και είναι σχεδόν έξω από τον ψυχικό μου κόσμο και τον ρυθμό του, και απλά συμμετείχα όπως-όπως και κουλουβάχατα μπορρούσα να προλαβαίνω τις τελευταίες φράσεις συνήθως... Γιατί να τους σταματούσα;... Θα ήταν μια κατάσταση ακόμα πιο τραβηγμένη.

2 Όσο για τώρα δεν ξέρω καθόλου τι θα προκύψει. Τα όριά μου είναι πιθανόν να εμφανιστούν με άλλο τρόπο...
3 Σκεπτόμουν τουλάχιστον να μην χαθούν άπαντα τελείως μέσα στην λήθη. ϊσως να χρησιμεύσει κάτι σε κάποιους άλλους που ακόμα δεν ξέρουμε κι ίσως άλλους που δεν θα γνωρίσουμε.
Μήν ξεχνάμε και την έλλειψη αρθρωμένου λόγου αυτή την εποχή.
4 Δέν σκεπτόμουν καθόλου αυτά που ανέφερες για το δικό σου γραψιμο.
Υπάρχει σύγκρουση μεταξύ λέξεων κι εκφράσεων αυτά τα χρόνια, ορθογραφικά, γραμματικά κλπ. Εγώ δεν ξέρω να γράφω πιά και μάλλον παίζω με τις λέξεις σαν παιδί που αγαπα και παίζει με χάντρες από ένα περιδέραιο που δεν υπάρχει πιά.

6Πρωτόλειο Βήμα Empty Απ: Πρωτόλειο Βήμα Πεμ Οκτ 24, 2013 12:56 pm

dimos

dimos

οκ Smile

Ακομη κι αν δεν μπορουμε να ξεκινησουμε τωρα συγκεκριμενα πραγματα απ το παρελθον, μπορουμε καθε φορα να βαζουμε μια περιληψη της συζητησης που κανουμε Τριτες και Παρασκευες Smile

7Πρωτόλειο Βήμα Empty Απ: Πρωτόλειο Βήμα Πεμ Οκτ 24, 2013 1:22 pm

gorgonofon



Λυπάμαι πολύ για το χουνέρι που έπαθα πριν λίγο, ένα κείμενο πολύ φιλοσοφικό και δύσκολο αυτή την ώρα για εμένα, και κουραστικό, στο θέμα της έπαφής σώμα/περιβάλλον/μαγεία έγινε μικρό ρολ χωρίς να πειράξω τίποτα, ενώ έγραφα και χάθηκε 3/4 της ώρας... κόπος.

Μήπως το πινακίδιο δέν χωράει πολύ κείμενο;

δέν υπάρχει πουθενά και save

Θα πρέπει μάλλον να το γράφω αλλού στο και μετά να το μεταφέρω εδώ λίγο-λίγο.

καληνύχτα για τώρα.

8Πρωτόλειο Βήμα Empty Απ: Πρωτόλειο Βήμα Πεμ Οκτ 24, 2013 1:54 pm

dimos

dimos

Ναι, η παγια πρακτικη ειναι γραφουμε αλλου και μεταφερουμε εδω, αν θελουμε να γραψουμε μεγαλα κειμενα Smile

Σορυ, δεν το ειπα απ την αρχη Smile

9Πρωτόλειο Βήμα Empty Απ: Πρωτόλειο Βήμα Παρ Οκτ 25, 2013 1:03 am

gorgonofon



Οκ δεν θα την ξαναπατήσω, αλλά τελικά πόσο χωράει; θα το βρούμε τεστάροντας;

10Πρωτόλειο Βήμα Empty Απ: Πρωτόλειο Βήμα Παρ Οκτ 25, 2013 4:06 am

dimos

dimos

Δεν τοχω ψαξει, αλλα σιγουρα χωραει ας πουμε τρεις τεσσερις σελιδες κειμενου του word, που εκτος κι αν θελεις να κανεις διατριβη ειναι υπεραρκετο.
Αν δεις οτι δεν χωραει, αφου θα τοχεις γραμμενο αλλου, το σπας στην μεση και κανεις δυο συνεχομενες αναρτησεις Smile

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης